Média

Každé město je otiskem společnosti, která v něm žije

2019

(rozhovor Michal Postránecký)

https://www.ekonomickymagazin.cz/2019/08/kazde-mesto-je-otiskem-spolecnosti-ktera-v-nem-zije/

Lékaři se zbaví rutinní práce, tu zastanou roboti
V čele robotizace zdravotnictví v Čechách stojí Rehabilitační ústav v Kladrubech (článek Týden, 31/2019)

2019

(celý článek zde: http://www.artak.cz/wp-content/uploads/2019/08/robotizace-ve-zdravotnictví-Kladruby.pdf)

Internet věcí pomáhá lidem při rehabilitaci

2019

(rozhovor Jakub Pětioký)

Díky senzorům a internetu mohou klienti Rehabilitačního ústavu Kladruby provádět cviky účinně doma. Takzvaný internet věcí ale pomáhá i ve speciálním vozíku Freee nebo zkracuje servis rehabilitačních pomůcek z týdnů na hodiny, říká náměstek pro rehabilitaci Jakub Pětioký.
(celý rozhovor zde: http://www.adsl.cz/clanky/internet-veci-pomaha-lidem-pri-rehabilitaci, https://denikn.cz/152858/mene-navstev-ambulanci-a-intenzivnejsi-terapie-internet-pomaha-lidem-pri-rehabilitaci)

Válečný veterán Hynek skončil po úrazu hlavy v kómatu: Znovu se učí mluvit a chodit

2019

(rozhovor Hynek Čech)

Jako profesionální voják se zúčastnil několika zahraničních misí, nejvážnější zranění v životě ale Hynka Vyšohlída čekalo až po ukončení aktivní vojenské služby v České republice. Na konci roku 2017 štábnímu rotmistrovi spadl při práci v lese na hlavu kus stromu. Hynek Vyšohlíd skončil po úrazu v kómatu a po probuzení se znovu učil chodit a mluvit. Jeho těžká situace se obrátila k lepšímu na začátku roku 2019 díky pomoci Nadačního fondu REGI Base, který podporuje členy bezpečnostních sborů v nouzi.
(celý článek zde: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/599298/valecny-veteran-hynek-skoncil-po-urazu-hlavy-v-komatu-znovu-se-uci-mluvit-a-chodit.html)

Distanční terapie a telerehabilitace v domácím prostředí

2019

(rozhovor Jakub Pětioký)

(celý článek zde: https://www.artak.cz/wp-content/uploads/2019/07/Distanční-terapie-a-telerehabilitace.pdf)

Byl to úžasný den, píše o INSPO 2019 Lenka Zimmermannová

2019

(rozhovor Jakub Pětioký)

Přednáška Mgr. J. Pětiokého na téma Rehabilitační ústav Kladruby: Distanční terapie a telerehabilitace v domácím prostředí měla také mnoho příznivců. Přehledná statistika a výstupy úspěchů z Kladrub nás překvapily. Přednášející zdůraznil, jak je důležitá následná rehabilitační péče po úraze míchy, ale i CMP a dalších nemocí. Již v loňském roce jsme se nám jeho přednáška velmi líbila a obdivovali jsme, jak šlo toto rehabilitační zařícení velice dopředu a je vybavením a ergoterapeuty na špičkové úrovni Evropy. Kladruby jsou dlouhodobě vyhledávaným rehabilitačním zařízením v ČR i v zahraničí.

(celý článek zde: http://www.inspo.cz/byl-uzasny-den-pise-o-inspo-2019-lenka-zimmermannova )

Telerehabilitace u pacienta s poruchou rovnováhy po cévní mozkové příhodě

2018

(rozhovor Markéta Janatová)

(celý článek zde: http://www.artak.cz/wp-content/uploads/2019/08/TelerehabilitaceRehabFyzLek.pdf)

Využití digitálních technologií v terapii pacientů po cévní mozkové příhodě
Use of digital technologies for therapy of patients after stroke

2018

(rozhovor Anna Holubová, Markéta Janatová)


(celý článek zde: http://www.artak.cz/wp-content/uploads/2019/08/18_0161_Listy_klinicke_logopedie_2_32-36.pdf)

Ekonomická krize položila jeho firmu, otřepal se a začal vyvíjet technologie pro nevidomé. Mám dar vymýšlet inovativní řešení, říká Španěl

2018

(rozhovor Jaume Cunill)

Když Španělsko v roce 2008 postihla finanční krize, zasáhla i firmu podnikatele Jaumeho Cunilla. Jeho kovovýroba přišla o zakázky a Cunill musel podnik, který založil už ve druhé polovině 90. let, zavřít. Nepříjemná situace ho ale nepoložila. Po pár týdnech se oklepal a začal se naplno věnovat svým nápadům. Vymyslel například interaktivní oblečení na sport pro zrakově postižené. Nevidomí nebo lidé, kteří špatně vidí, mohou v tomto oblečení hrát třeba fotbal, protože má v sobě zabudovaný elektročip, jenž komunikuje s čipy ostatních hráčů a s brankami. Patent na „oblek pro superhrdiny“, jak mu Cunill říká, následně prodal, stejně jako další podobné inovativní projekty, a založil novou firmu − Tech4Freedom, kde vymýšlí a vyrábí zařízení pro nevidomé a slabozraké. Žádná osobní zkušenost se ztrátou zraku ho ale nepohání. Španělský podnikatel říká, že v sobě našel dar − velmi jednoduše dokáže vymyslet inovativní řešení problémů. „Tato vlastnost mi byla dána a já chci prostřednictvím tohoto daru zlepšit společnost. Když už ho mám, musím ho sdílet se světem,“ říká Cunill.

(celý článek zde: https://archiv.ihned.cz/c1-66207840-ekonomicka-krize-polozila-jeho-firmu-otrepal-se-a-zacal-vyvijet-technologie-pro-nevidome-mam-dar-vymyslet-inovativni-reseni-rika-spanel)

Špičku v robotické medicíně najdete v Čechách- Co spojuje české pacienty po autonehodě a britské vojáky zraněné během misí?

(2018)

(rozhovor Jakub Pětioký)

Co spojuje české pacienty po autonehodě a britské vojáky zraněné během misí? Špičkové rehabilitační pracoviště, které využívá robotickou medicínu. Jméno malého městečka kousek od Benešova jste určitě už slyšeli. V Kladrubech se s pomocí robotů léčí pacienti z celého světa. Někteří vypadají v exoskeletonu jako ze sci-fi filmu, ale vzhled v tomto případě nerozhoduje. Důležité je, že toto a další robotická zařízení používaná v Rehabilitačním ústavu Kladruby pomáhají. „V oblasti poskytování robotické terapie patříme ke špičce v Česku, Evropě i ve světě. Účastníme se několika mezinárodních studií v oblasti roboticky asistované terapie, senzorické terapie s biofeedbackem a terapie pomocí virtuální reality,“ říká Jakub Pětioký, náměstek pro rehabilitaci, vědu a výzkum z Rehabilitačního ústavu Kladruby, které patří mezi nemnoho zdravotnických zařízení v Česku, jež při léčbě a terapiích ve velké míře spoléhají na nasazení robotů a chytrých přístrojů. V Kladrubech mají připraveno několik systémů robotů, které pomáhají léčit, ale i získávat různé informace z těla pacienta. Zapojují také například IoT senzory s monitoringem odezvy svalů a používají i rozšířenou realitu. Právě ve spojení se špičkovou technikou je možné využít zkušenosti zdejších lékařů pro maximální prospěch pacientů.

(celý článek zde: https://www.svetchytre.cz/a/iwEXv/spicku-v-roboticke-medicine-najdete-v-cechach#5dDl4OoXgAyfI3WZ.99)

Konferenci INSPO 2018 otevře svou přednáškou Jakub Pětioký, který se specializuje na rehabilitaci pacientů se získaným poškozením mozku

2018

(rozhovor Jakub Pětioký)

Poranění mozku patří mezi nejzávažnější úrazy, které mohou člověka postihnout. I když by se mohlo zdát, že těchto zranění není tolik, za jeden rok přijmou nemocnice v České republice několik desítek tisíc pacientů. Jakub Pětioký se fyzioterapii věnuje už více než dvacet let. V současnosti pracuje v rehabilitačním centru v Kladrubech, kde se specializuje na rehabilitaci pacientů se získaným poškozením mozku a dalších poranění. Jakub Pětioký vystoupí 7. dubna v pražském Kongresovém centru na konferenci INSPO s přednáškou, ve které posluchačům přiblíží některé unikátní postupy a technologie, které při terapiích využívá.

(celý článek zde: http://www.helpnet.cz/aktualne/konferenci-inspo-otevre-svou-prednaskou-jakub-petioky-ktery-se-specializuje-na-rehabilitaci?fbclid=IwAR3VLRKeD5WKhOstZu9rMu13gu7XGVqZLmFK95cv0BeAuYp0eCSSVCgVjZU )

Moderní technologie snižují riziko pádů

2017

(rozhovor Markéta Janatová)

V době prudkého rozvoje techniky se modernizace projevuje nejen v komerční sféře a vojenském průmyslu, ale také v běžném životě nás všech. Moderní technologie by mezi nás neměly stavět bariéry a běžné denní aktivity dělat komplikované a odosobněné. Měly by poskytovat pohodlí, bezpečí, prevenci i efektivní řešení zdravotních komplikací. Obzvláště důležité je zjednodušit životní situaci našim blízkým, kteří jsou již odkázáni na pomoc druhých.

(celý článek zde: http://www.artak.cz/wp-content/uploads/2019/08/Moderní-technologie-snižují-riziko-pádů.pdf)

Jaume Cunill, CEO of Tech4freedom joins Leading cities

2016

(rozhovor Jaume Cunill)

Jaume Cunill is the newest member of the Leading Cities Barcelona Local Advisory Board. Mr. Cunill is the CEO of Tech4freedom where he leads a social approach to technology that improves the quality of life for individuals with sensory impairments. Mr. Cunill’s commitment to developing and advancing such uses of technology provides positive impact and we warmly welcome him as a valuable member of our ecosystem.

(celý článek zde: https://leadingcities.org/2016/12/14/jaume-cunill-ceo-of-tech4freedom-joins-leading-cities/)

Interaktivní systém pro terapii a diagnostiku poruch rovnováhy

2014

(rozhovor Markéta Janatová, Karel Hána)

(celý článek zde: http://www.artak.cz/wp-content/uploads/2019/08/tecnicallHB.pdf)